وبلاگ - آخرین اخبار
تراز پایین

چطور با وجود تراز پایین به رشته مورد علاقم برسم؟

سلام بچه ها امیدوارم در این روزهای خوشگل پر از انگیزه و هدف واسه ایندتون باشید
بعد از کلی صحبت راجب مسائل مختلف در اموزش های قبلی سایت،بنظرم بد نیومد که یه سوال چالشی رو مطرح کنم، سوالی که مطمئنم خیلیاتون باهاش دست و پنجه نرم میکنین و بارها از خودتون پرسیدین و در اخر هم به جوابی نرسیدین!
امروز میخوام به این سوال پاسخ بدم که اگه تو هم تراز ازمونت کمه و هرکاری میکنی تکون نمیخوره ایا به این معنیه که امسال قرار نیست کنکور قبول شی؟یا نه هنوز هم امیدی هست و میشه یه کارایی کرد؟

یه اشتراکی که تقریبا بین تمام بچه های دوازدهمی و کنکوری وجود داره اینه که خیلی وقته به این باور رسیدن،اگه تراز ازمونم کم باشه در کنکور قبول نمیشم و نمیتونم به رشته ای که همیشه ارزوشو داشتم برسم!

اما این باور تا چه اندازه درسته؟چقد میشه بهش اتکا کرد؟ایا اگر کسی هرکاری میکنه تراز ازمونش تکون نمیخوره یعنی دیگه رسیده ته خط و باید بمونه واسه سال بعد؟

 

تراز پایین

آزمون ازمایشی،چوبی بر سر بچه ها !

این روزها ازمون دادن واسه کنکوریا یه باید شده،بایدی که تخمش رو تبلیغات تلوزیون،موسسه ها،مشاورها و خیلی های دیگه داخل ذهن دانش اموز کنکوری و خونوادش کاشتن و میبینیم که چنان ریشه ای زده که نمیشه تکونش داد. ازمونی که پر از مشکل و تقلبه،ازمونی که یه برنامه ی غیر استاندارد رو داره به خورد دانش اموز میده و اون بیچاره هم از همه جا بی خبر فکر میکنه کنکور همینه که ازمون شرکت کنی،مطابق برنامه ش بخونی و اخر سال هم کنکور قبول شی و همه چی گل و بلبل.

هیچکس جرات نداره بگه چرا دانش اموز باید از تابستون و از مهر بره ازمون! هیچکس نمیاد بهت بگه قرار نیست 5 انگشت مثل هم باشن،و میبینیم که بعد از چند جلسه شرکت در ازمون تراز اکثر دانش اموزا میشه یه چیزی بین 4500 تا 5500،کنکوری هم هرچی زور میزنه میبینه نه بابا اصا تکون نمیخوره این تراز لعنتی و همینطور کشون کشون با هر سختی که هست خودشو میکشه تا عید نوروز به امید جمعبندی و ازمون جامع و خوندن همه ی درسا و بالا رفتن ترازش،همه ی هم و غمش میشه ازمون و تراز ازمون و کلا یادش میره ماجرای کنکور چیز دیگه ای بوده و اینه داستان دانش اموز کنکوری ما که از یه جایی به بعد دنیا رو سرش خراب میشه و نتیجه ش میشه روزی 40-50 پیام به ادمین کانال تلگراممون فقط هم راجب این موضوع که استاد چیکار کنم؟ انگیزه ندارم،اصلا نمیتونم درس بخونم،هرکاری میکنم ترازم کمه،مامانم همش بهم سرکوفت میزنه،تو رو خدا کمکم کنید!

 

شما جزء کدوم یکی از این دو دسته هستی؟

بذار یه چیزو واست روشن کنم،ما دو دسته دانش اموز داریم،دسته ی اول که شاید 5% کنکوری ها باشن کلا با ازمون مشکلی ندارن،چرا؟
چون همه ی درسا رو خوندن،مطالب واسشون جا افتاده،با برنامه ازمون فقط دارن تست میزنن و مطالب رو توی ذهن خودشون عمیق تر میکنن،اصوالا این دسته هیچ مشکلی واسه تراز ازمون و حوصله ی درس خوندن و انگیزه ندارن،چون درگیریشون مثل 3 نفر اول یه کلاسه که یکی 18 میشه یکی 19 و یکی هم 20 و تو هر امتحان هم با هم رقابت میکنن تا ببینن نمره کی بیشتر میشه.

اما دسته ی دوم که امان از دست کارایی که میکنن و فکرایی که میاد تو سرشون،
دسته ی دوم حدودا 95% کنکوری های هر سال رو شامل میشه که از صفر مطلق شروع میکنن میرن ازمون و همون اول کار ترازی که میگیرن اینقد پایین هست که تمام ارزوهاشونو به باد بده،درست مثل بچه ی کوچیکی که تازه میخواد راه رفتن رو یاد بگیره و وقتی دو قدم بر میداره و میوفته رو زمین،بابا مامانش بزنن تو سرش که خاک تو سرت نمیتونی دو قدم راه هم بری!!!

دقیقا کاری که ازمون ازمایشی داره واسه 95% کنکوریا انجام میده همینه،همون اول مسیر با خاک یکسانشون و بعد هم کلی تبلیغ محصولات خودشو میکنه و کتاب صورتی و قرمز و قهوه ای معرفی میکنه تا دانش اموز هم بگه خب لابد مشکل از منه و باید برم اینا رو بگیرم تا مشکلم حل بشه و این یعنی بازاریابی،یعنی ایجاد مشکلی که اصلا وجود نداره و ارائه ی راه حل واسه اون توسط همونایی که مشکل رو واست ساختن!

تراز پایین

خب تکلیف چیه،دقیقا باید چه کاری انجام بدیم؟

بحث بسیار گسترده ایه و میشه ساعت ها راجبش حرف زد اما مثل همیشه علاقه ای به طولانی کردن بحث و صغری کبری چیدن ندارم،یه راست میرم سر اصل مطلب و لب کلام که بدونین کجای کارین و باید چیکار کنین،به همین منظور چندتا راهکار موردی بهتون پیشنهاد میدم تا هرچه زودتر از این باتلاق خارج بشین،باتلاقی که دست و پا زدن بیشتر در اون دقیقا به معنی غرق شدن و از دست رفتن خودتون و تمام ارزوهاتونه،بچه هایی هم که میخوان راهکارهای بیشتری رو بدونن میتونن به مقاله ی راهنمای عملی افزایش تراز ازمون مراجعه کنن.
اما بپردازیم به بحث خودمون،خیلی صریح بهت میگم،تراز کم در ازمون ازمایشی هیچ دلیلی بر قبول نشدن تو در رشته ی مورد علاقه ت نیست و از همین الان هم اگه درست و اصولی،اونطوری که در مقالات و اموزش های قبلی بهت یاد دادم پیش بری به راحتی میتونی به رشته ی مورد علاقه ت هرچی که هست برسی،تاکید میکنم،هر رشته ای که دلت بخواد!

اما قبل از اون ازت میخوام این کارها رو انجام بدی:

 

1.گذشته ی خودت رو هرچی که بوده فراموش کن و فکر کن امروز تازه اولین روزیه که میخوای واسه کنکور شروع کنی و درس بخونی

2.به خودت قول بده که چیزی رو که میخوای هرطور شده بدست میاری

3.بدون توجه به برنامه ی ازمون و تراز اون پیش برو و تمام تمرکزت رو بذار روی افزایش تسلط نقات قوتت.

4.با توجه به روش برنامه ریزی که در مقاله ی چطور برنامه ریزی کنیم؟ بهت یاد دادم واسه هر هفته ی خودت برنامه ریزی کن.

5.درس هایی رو که میدونی مشکل زیادی توشون داری،بخش های اسون ترش رو سعی کن اول بخونی و به تسلط برسونی تا وقتی داری تستشون رو میزنی و جواب درست رو میدی کلی انرژی بگیری واسه خوندن بخش های دشوار تر همون درس و بگی دیدی از پسش بر اومدم؟!

6.فقط از یک منبع استفاده کن و اگه چند منبع داری و نمیدونی از روی کدوم کار کنی ببین با کدوم بیشتر حال میکنی،بهت این اطمینان رو میدم 80% مطالب همه ی منابع یکیه و اون 20% هم تست های تالیفیه که ارزش انچنانی نداره.

7.تست زنی رو به هیچ وجه فراموش نکن،وقتی یه مطلب رو خوندی وبه تسلط 40-50 درصدی رسیدی،خوندن رو کلا کنار بذار و برو فقط تست بزن و اونها رو تحلیل کن،اروم اروم میبینی که چطور شرایطت بهتر میشه.

8.مرور شاید مهمترین جزء کنکوره و این قول رو بهت میدم هرچقدر دفعات مرورت روی یک مطلب بیشتر بشه،رتبه ی کنکورت هم به همون نسبت رقم هاش کمتر میشه.

 

در انتها هم دعوتت میکنم که اگر لازم داری هرکدوم از مسائلی که بالاتر عنوان کردم رو با جزئیات بدونی و دقیقا بدونی هرکدوم رو باید چطور اجرا کنی،در کانال تلگرامی که لینکش رو پایین همین صفحه واست میذارم عضو شو،اونجا همه چیزو واست کاملا واضح و دقیق توضیح دادم.خوشحال میشم اگر نظر خودت رو هم راجب این مقاله پایین همین صفحه واسم بنویسی …

 

دوستدار تو آرین رضائی نیا

  

کلیپ های 60 ثانیه ای موفقیت در کنکور فقط در اینستاگراممون

اینستاگراممون

نکات و ویس های کوتاه مشاوره ای را در کانال تلگرام ما بشنوید

کلاس کنکور 99

 

 

9 پاسخ
 1. Avatar
  مرسی استاد says:

  ممنون استاد هم این مقاله هم مقاله برنامه ریزی عالی بودن
  حرف دل من یکی رو زدین خیالم راحت شد خب به هرکدوم از دوستام میگفتم همه الکی میگفتن نه و اینا
  چرا اخه اینهمه باید واسه یه ازمون چرت اینقد خودمو ازیت کنم؟خودم میخونم تا کنکور از خودم ازمون میگیرم
  امیدوارم سال یازدهمیا به درد ماها گرفتار نشن

  پاسخ
 2. Avatar
  محد3ه says:

  جناب مهندس من تجربیم زیستمو هنوز تموم نکردم یعنی همه رو خوندما اما ژنتیک نه
  بنظرتون قبلیا رو دوره کنم یا اول ژنتیک بخونم؟

  پاسخ
 3. Avatar
  علی says:

  حرف دلمو زدی استاد دمت گرم،لعنت به هرچی ازمونه که ماهارو بدبخت کرده تمام فکر و ذکر خونوادم شده تراز ازمونم اصا هیچکاریم ندارن که چقد دارم درس میخونم
  مقالتونو به مامانم نشون دادم فک کنم اثر کرد 😅

  پاسخ
  • Avatar
   فاطمه says:

   وای منم دقیقا همینجورم. همه چی خودم و خونوادم شده بود تراز. و اصلا با اینکه میخوندم و میحونم اونقدرام تغییری نکرد و واقعا یه وقتایی به خودم شک کردم ک نکنه واقعا من نمیتونم از پسش بر بیام؟!
   من سال دهمم که هیچ ذهنیتی نسبت به کنکور و ازمون نداشتم از همه سالام بهتر بود ولی وقتی خودمو درگیر تراز کردم و فقط و فقط ازمون و اصلا پرت شدم از درس خوندن و حتی زده شدم دیگه همه چی تغییر کرد. ولی الان ک ۳۵ روز تا کنکور ۹۹ من جون میکنم ک بشه

   پاسخ
 4. Avatar
  ساغر says:

  یکی از بهترین اموزشایی بود که دیدم کلی انگیزه گرفتم خدا رو شکر که کسایی مثل شما هستن کنار ما عوض همه اونایی که فقط دنبال پول گرفتنن مث همین مشاور قبلیم بعد دو ماه فهمیدم فقط دنبال پول بود خدا نگذره ازش که ایندمو سپردم دستش
  خیلی ممنون که شما کنارمون هستین استاد رضائی

  پاسخ
  • Avatar
   محمدرضا says:

   سلام استاد، ممنون بابت همه ی مقاله های خوبتون، میخواستم بیشتر راجب مرور بدونم، اینک دوره های مرور چن روزه باشه و چه نوع مروری بهتره و جزئیات دیگ. ممنون میشم توضیح بدین

   پاسخ
   • A.Rezaeinia
    A.Rezaeinia says:

    سلام در کانال تلگرام پرسش و پاسخمون توضیحات تکمیلی رو قرار دادن استاد
    ایدی رو واستون میذارم توی سرچ تلگرام بزنید میاره: rezaeinia_porsesh@

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز مشاوره کنکور مهندس رضائی نیا

در تمام زندگی بدلیل لطف بزرگی که خداوند منان به من داشته
بار مسئولیتی را روی دوش خود احساس میکردم و همواره در
پی این بودم که بتوانم روزی اگر فرصتی دست داد این دین را ادا کنم
و هرآنچه نوجوانان و جوانان سرزمینم لازم دارند برای موفقیت،از طول
تمام سالهایی که در امر مشاوره کنکور فعالیت داشتم صرف پیشرفتشان کنم
و بتوانم در شادی شما عزیزان سهیم باشم،سپاسگذار خداوندم
که این فرصت پس از مدت زیادی دست داد و قسمت بر این شد که
مرکزی تحت عنوان مشاوره کنکور ایجاد بشود و …
سرتان سلامت حالتان خوش زندگیتان پر برکت.

آرین رضائی نیا مشاور کنکور

پادکست های مشاوره ای و ویس کارگاه ها
مقالات برتر متناسب با بازه زمانی
بزودی برگذاری کارگاه های اموزشی