وبلاگ - آخرین اخبار
اجرای برنامه درسی

چطور برنامه ریزی کنیم و به اجرای برنامه خود پایبند باشیم؟

مدتیه از استارت پروژه کنکور 1400 گذشت و هر روز دارم این سوالات رو میشنوم،اگه از الان شروع کنم دیر نیست؟ هنوز هم میشه به پزشکی و برق تهران فکر کرد؟هنوز هم میشه دانشگاه شریف قبول شد؟ چیکار کنم حس و حال درس خوندن داشته باشم؟میشه از الان رتبه تک رقمی بیارم؟
تعداد زیادی از بچه ها با طرح این سوالات هر روز اجرای برنامه درسی خودشون رو به عقب میندازن و غرق در حاشیه میشن البته اگر برنامه درسی داشته باشن!!!

این شروع نکردن و عدم پایبندی به اجرای برنامه درسی،بزرگترین خیانتیه که یه کنکوری میتونه در حق خودش انجام بده،این مقاله رو نوشتم تا به این سوال جواب بدم،چرا دانش اموزها و کنکوری ها در اجرای برنامه درسیشون شکست میخورن،و دلایل بوجود اومدن این مشکل رو شناسایی و بررسی کردم،همینطور راه حلی رو ارائه میکنم که چطور این درد زجر آور و کشنده رو برای همیشه درمان کنید؟

 

مشکلات شدیدی که اهمال کاری در اجرای برنامه در پی داره !

همونطور که میدونید وقت محدود و حریفان قدرند،با این شیوه که هر روز در اینده سیر کنی یا فقط ابراز پشیمونی کنی که چرا تا الان شروع نکردم راه به جایی نمیشه برد،بصورت خلاصه بخوام بگم با اجرایی نکردن برنامه درسیت به مرور زمان وقتت کمتر و کمتر میشه و استرس و اضطراب به سمتت حجوم میاره،وقتی مضطرب بشی تمرکز و توان مطالعه ت پایین میاد و به طبع در ازمون هرچقدر تلاش کنی نتیجه خوبی نمیگیری،تراز چند ازمونت که پایین بیاد اعتماد به نفستو از دست میدی و دیگه خودتو در حد رشته و رتبه خوب نمیبینی،شرایط وخیم و وخیم تر میشه و اجرای برنامه ت ضعیف تر،هرچقدر هم مشاور یا اطرافیانت تو گوشت بخونن که باید شروع کنی باید یه تکونی به خودت بدی بخاطر اعتماد به نفسی که حالا دیگه چیزی ازش نمونده و اضطرابی که تمام وجود تو رو فرا گرفته وضعیتت بدتر میشه و میرسی به روز کنکور و کنکورتو میدی،نتیجه ای که واضح و قابل پیش بینی بود بدست میاد،رتبه ای که در بهترین حالت بین 20 هزار تا 40 هزار میتونه باشه و تو عملا کنکور 99 رو به خودت باختی.

اینجا تصمیم میگیری پشت کنکور بمونی و سال بعد سعیتو کنی و به زعم خودت بترکونی،در صورتی که خبر نداری،اون ترس هنوز همراهته و باز هم وارد همون چرخه ی باطل سال قبلت میشی.بذار یه خبر خوب بهت بدم،هنوز هیجکدوم از این اتفاقات نیوفتاده،پس خوشحال باش که زودتر از خیلیای دیگه تونستی نتیجه ی مسیری که الان داخلشی رو ببینی.
همراه من باش تا با تجربه ای که در طول این سالها از مواجهه با 100ها دانش اموز و کنکوری مثل خودت،بدست اوردم،بهت بگم چطور از این وضعیت نجات پیدا کنی و همین الان این زنجیره رو قطع کنی و به این رنج و مشکل بزرگ پایان بدی بدی!

 

———————————————————————————————–

دلایل اصلی مشکل در اجرای برنامه درسی و پایبند نبودن به اجرای اون !

هر مشکلی یه ریشه داره که به شاخه و برگ های اون حیات میبخشه و باعث میشه اون شاخه ها قربانی رو بگیرن و در خودشون ببلعن،در وهله اول میپردازم به دلایلی که باعث سستی در اجرای برنامه دانش اموزان یا حتی عدم اجرای اون و در نهایت منجر به مشکلات وحشتناکی که بالاتر بهت گفتم میشه.بارها دیدم افرادی رو که برنامه ای میریزن واسه خودشون و چند روزی حتی اون رو انجام میدن اما بعد از مدت کوتاهی اهمال کاری و نرفتن سراغ برنامه مطالعاتی و حس و حال نداشتن واسه درس خوندن به سراغ اونها میاد و در یک چرخه ی بی انتها گیر میوفتند.

 

 

اجرای برنامه

رایج ترین دلیل،برنامه ریزی اشتباه و غلط!

برخی از عزیزان من فکر میکنن با هر برنامه ای میشه درس خوند و شروع کرد در صورتی که بارها و بارها دیدم،نبود یکسری برنامه هایی که با آرمانگرایی چیده و اماده میشن کمتر به قدرت اجرا و پیشرفت دانش اموز ضربه میزنه تا بودن اونها;اما مشکل این برنامه ها دقیقا چیه؟سوالی که جواب اون میتونه روند شما رو از بیخ و بن متحول و این سستی و تنبلی در اجرای برنامه رو از شما دور کنه.

یکی از مشکلات این نوع برنامه ها،برنامه ریزی فضایی و ماوراییه که در اون دانش اموز بدون کوچکترین توجهی به خودش و توانایی و زمانی که برای اجرای برنامه داره،چیده میشه و از روز دوم میبینیم که رغبت دانش اموز برای مطالعه و رسیدگی به برنامه ش شدیدا افت میکنه،چرا؟ چون در همون روز اول به حدی اعتماد به نفس فرد رو خورد کرده که باور کرده از پس اینکار بر نمیاد و قطعا مشکل از اونه.

مشکل دیگه ی این نوع برنامه ها عدم رعایت پیش نیاز های مهمِ دروسی مثل ریاضی و زیست و عربی و شیمی هست که بدون دانش و توجه به یکسری مطالبی که مطالعه و تسلط روی اونها قبل از یک مبحث واجب و ضروریه،این مشکل بسیار شایع هست و کنکوری ها به علت عدم شناخت کافی روی مباحث به این مشکل برخورد میکنن.

 

سایر دلایل حس و حال نداشتن برای مطالعه بصورت خلاصه !

 

 • بحث دیگه ای که هست بارها دیدم فرد بدون تسلط و درک مفهوم یک مطلب به اندازه ی کافی،شروع میکنه به حل تست و این اتفاق بیشتر در زیست شناسی رخ میده،همون درسی که اتفاقا باید بیشتر خونده بشه،وقتی هم یک سوال دو سوال رو رد میشه تا پنجمین سوال و میبینه نتونسته به هیچکدوم پاسخ درست بده دانش اموز کشتیاش غرق میشه و هرچی امید و انگیزه داشت از سرش میپره.
 • مناسب نبودن منابع کمک اموزشی هم مورد دیگه ایه که میتونه اجرای ضعیف برنامه و تنبلی رو در پی داشته باشه،قرار نیست هرکس از منبعی نتیجه گرفته باشه به این معنی تلقی بشه برای سایرین هم همینطور خواهد بود و شما هم به خودت انگ نفهمیدن و کم بودن بهره هوشی بزنی چون نتونستی از خوندن اون کتاب کمک اموزشی نتیجه ی مدنظرت رو بگیری.
 • مورد آخر هم برمیگرده به پیش فرض غلط و اشتباهی که یکسری از داوطلب های آزمون سراسری از خودشون دارن،طرف فکر میکنه چون معدل 19 و 20ی بوده قراره از اولین ازمون نتیجه خوب بگیره و وقتی تراز ازمون های خودش رو میبینه پنچر میشه و دست از اجرای برنامه ی درسیش میکشه و نا امیدانه شبانه روز به درگاه خدا زار میزنه /:

 

سوپر من وارد میشود !!!

 

کلیپ های 60 ثانیه ای موفقیت در کنکور فقط در اینستاگراممون

اینستاگراممون

نکات و ویس های کوتاه مشاوره ای را در کانال تلگرام ما بشنوید

کلاس کنکور 99

چطور این مشکلات رو حل کنم و یه پشت کنکوری بیچاره نشم؟!

بی مقدمه بگم،باید خودتو خوب بشناسی،میپرسی یعنی چی؟ببین هر ادمی یه پیش زمینه ای از خودش توی ذهنش داره،همین پیش زمینه س که یکی رو رتبه برتر میکنه و یکی رو رتبه 120 هزار،به تجربه دیدم که بچه ها اکثر مواقع یا بیشتر از توانشون از خودشون انتظار دارن یا کمتر،گروه دوم خیلی بیشترن،اما دلیلش چیه؟چرا اکثر کنکوری ها به خودشون و تواناییشون اونقد اعتماد ندارن که به هر رتبه و رشته ای بخوان برسن؟چی باعث میشه بعد از برنامه ریزی،سست و بی اراده بشن تو اجرای برنامه درسیشون و به خودشون بگن تو مال این حرفا نیستی؟

 • اطرافیان،مراقب باش با کی نشست و برخاست میکنی،بهت توصیه اکید میکنم اگه کنکوری هستی یا حتی سالهای پایینتر ادمای منفی زندگیت رو روی سایلنت بذاری.
 • خودت،یه بازبینی کن روی ذهنیتت ببین انتظاراتی که از خودت داری معقوله یا زیر حد تواناییت،اصلاحش کن.

 

اجرای برنامه درسی

حالا میرسیم به بحث اصلی که به زندگی مسیر میده و تو رو توی چینش و اجرای برنامه ت ثابت قدم میکنه،هدف،اره درست خوندی هدف تو انگیزه ی توئه،تصور کن یه شب تاریک و طوفانیه و زیر بارون از سرما داری میلرزی،یکدفعه چشمت یه نور میبینه،وسط اون تاریکی تنها چیزیه که میبینی و به سمتش حرکت میکنی تا برسی بهش،وقتی که بهش میرسی میبینی یه فانوس روغنی کهنه س که تو یه مزرعه کنار خونه ی پیرمرد کشاورز روشن بوده و تو یه سرپناه پیدا کردی توی اون شب طوفانی.

 

هدف دقیقا همون فانوس روغنیه که به تو مسیر و جهت میده حتی اگر کهنه و کوچیک باشه،اما اگر نباشه نمیتونی چیزی رو ببینی حتی نمیدونی کجا باید بری و اصلا چرا داری حرکت میکنی و چقدر راه رفتی.با اون شناختی که بالاتر توضیح دادم چطور از خودت به دست بیاری،یه هدف مناسب انتخاب کن و بذار همیشه جلوی چشمت باشه.

مشاوره خصوصی

وقت بذار برای چیدن برنامه ای که قراره آینده ی تو رو تعیین کنه!

حتما مقالاتی که راجب برنامه ریزی توی سایت و کانال قرار دادم مطالعه کن تا کمکت کنه چه برنامه ای باید واسه خودت ترتیب بدی که هم قابل اجرا باشه و تو رو وسط مسیر،مثل قبل دلسرد نکنه،هم متناسب با هدف و تواناییت باشه،در روز های اینده هم سعی میکنم اگر فرصت شد زنجیره های مهم درسی رو در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام قرار بدم که بتونی بر اساس پیش نیاز ها و پس نیاز ها یه برنامه عالی و قابل اجرا بچینی.
در نظر داشته باش برنامه های درسیِ اولی که مینویسی هرچند حساب شده باشه و ریز به ریز نکاتی که بهت یاد دادم رو توش پیاده کرده باشی اما یمقدار زمان نیاز داره تا تجربه ت افزایش پیدا کنه و اشکالاتش مشخص بشه و اونها رو برطرف کنی،بعد از یکی دو هفته همه چیز دستت میاد.

 

سخت ترین ها رو اول از همه بذار!

معمولا ادم ها کار های سخت رو بیشتر از اینکه بخوان انجامش بدن به تعویق میندازن و این یکی از مضر ترین کارهاییه که یه دانش اموز یا کنکوری میتونه انجام بده تا اجرای برنامه درسیش رو به عقب بندازه،سعی کن دروسی که مشکل تر و بدقلق تر هستن رو اول روزت بذاری و حتی اگر لازم بود در چند بازه زمانی تقسیمشون کنی تا اسون تر بشه و رغبت بیشتری برای اجرای برنامه ت داشته باشی این دقیقا کاریه که اکثر رتبه های زیر 1000 انجام میدن،و به این صورت بعد از خوندن اونها این ارامش ذهنی بهت دست میده که کار سخته رو انجام دادم باقیش دیگه چیزی نیست،این کار فوق العاده بازدهی درسیت رو بالا میبره و به مرور میبینی که چقدر با علاقه ی بیشتر همون درسی رو میخونی که شاید یه روز حتی ازش متنفر بودی اما حالا به راحتی میری سراغ اجرای برنامه ت.

 

اجرای برنامه درسی

فکر نکن همه چی قراره خوب پیش بره!

در نومیدی بسی امید است پایان شب سیه سپید است.یه نکته ی فوق العاده واست دارم که همین یدونه رو اگر اجرا کنی از نصف داوطلب ها جلو میوفتی،حتما توی برنامه ت به عقب موندگی های احتمالی وقت مناسب اختصاص بده،تا در صورتی که یوقت نتونستی به یه درست برسی یا مشکلی پیش اومد در طول روز با فکر اینکه امروز دیر بیدار شدم یا نتونستم بخونم و دیگه کل روزم به فنا رفته دست و پنجه نرم نکنی و از فشاری که بهت وارد میکنه اجرای برنامه ت رو به تعویق نندازی و بدونی فرصت دوباره ای هست که خودتو هرچه سریعتر به اجرای برنامه و مطالعه ی عقب موندگی ها برسونی،اکثر دانش دانش اموز هایی که با من در ارتباط هستن با رعایت همین یک اصل به راحتی بیش از نیمی از مشکلاتشون حل شده و تونستن در آزمون ها خیلی بهتر از قبل ظاهر بشن و افزایش تراز های 1000 تایی رو حتی تجربه کنن.

 

چطور با انگیزه و لذت درس بخونم؟

آدم ها همیشه نیاز به یک انگیزه درونی و کوتاه مدت و ملموس دارن تا با تکیه به اون،کار سختی رو انجام بدن،سعی کن گهگاهی این انگیزه رو با قرار دادن یه جایزه واسه خودت،در درونت روشن کنی تا موتورت رو گرم کنه و با علاقه بیشتری به سمت اجرای برنامه درسی خودت بری،مثلا بگو اگه امروز تا فلان ساعت تونستم مبحث قلب زیست رو تموم کنم یا به رکورد 200 تست برسم امشب فیلم مورد علاقمو میبینم یا خودمو به یه بستنی خوشمزه دعوت میکنم.

 

موفقیت در ذهن ساخته و در واقعیت اجرا میشود!

هیچوقت خودت رو یه ادم بازنده ندون،موفقیت هیچی جز تلاش و پشتکار و باور به خودت نیاز نداره،خودتو باور کن،ایمان داشته باش میتونی و واسه خواسته ت تلاش میکنی،قوی باش و با رسیدن به مشکلات مسیر جا نزن،که اگر هر کس میخواست با اولین سختی که پیش بیاد جا بزنه،ادم موفق و رتبه برتر و پزشک و غیره و ذالک هیچوقت به این مفهوم امروز وجود نداشت،یادت باشه امروزِ تو نتیجه ی دیروز توئه و فردای تو نتیجه ی امروزت،تفکرات و رفتار امروزت سازنده ی آیندته،در مقاله ای که خوندی تکنیک های زیادی رو واست شکافتم و نکات مهمی رو عنوان کردم که هر کسی اونها رو نمیدونه اما شاگرد های خصوصی اکادمی من که به رتبه های زیر 1000 رسیدن با بکار گیری همین نکات تونستن به رشته ها و دانشگاه های مورد علاقه خودشون برسن،حالا تو هم مثل بچه های زیر هزار این تکنیک ها و راه حل ها رو یاد گرفتی،بخش اخر کار رو میسپرم به خودت و این به عهده ی تو باشه که از اونها استفاده کنی و مسیر جدیدی توی زندگیت باز کنی و آیندتو بسازی یا باز هم همون بهونه های قبلی رو بیاری تا آیندتو به خودت ببازی،موفقیت یک مسیر داره،که اون هم فقط از خود تو میگذره.خوشحال میشم نظرت رو پایین همین صفحه واسم بنویسی،تک تکشون رو با دقت میخونم و لذت میبرم.

 

دوستدار شما آرین رضائی نیا

  

کلیپ های 60 ثانیه ای موفقیت در کنکور فقط در اینستاگراممون

اینستاگراممون

نکات و ویس های کوتاه مشاوره ای را در کانال تلگرام ما بشنوید

کلاس کنکور 99

 

 

16 پاسخ
 1. Avatar
  یکی بود یکی نبود says:

  سلام لطفا واسه برنامه ریزی هم کمکمون کنید،هر برنامه و اموزشی روی اینترنت بود انجام دادم هیچکدوم بدردم نمخوردن
  خواهش میکنم لطفا شما یکاری کنید،راستش نمیتونم مشاور بگیرم چون اصلا مشاوری توی شهرمون نیست
  قسمت پایین سایتتون رو خوندم،خدا شما رو خیر بده که تو این وضعیت به ما کمک میکنید،شما که دارید اینکار رو میکنید لطفا کامل انجام بدید،چیزی دریغ نکنید از کسایی مثل من چون نیاز داریم اشاالله با خبر قبولیمون شما رو هم خوشحال کینم

  پاسخ
  • Avatar
   Sahel says:

   مررررسی استاد 😍
   دمتون گرم واقعا انگیزه و امیدی که میخواستم رو پیدا کردم که با قدرت تر ادامه بدم 💙💙

   پاسخ
 2. Avatar
  sara naderi rad says:

  اقای رضائیی کلاسای ما خیلی وقته شروع شده از وقتی با اینجا اشنا شدم اینقد اسمتونو میارم همه دوستام میشنانتون فک کنم 20 نفرشون تو اینجان دیگه :)))
  فقط خواستم بگم خیلی خوبه که هستین
  عه ببخچید سلام نکردم سلاااام

  پاسخ
 3. Avatar
  سحر says:

  آینده ای که اول گفتین واقعا ترسناک بود،من یکی که بمیرم اونو نمیخوام،چشمامو باز کردین و رنج شکست رو فهموندین نظرمو عوض کردم هنوزممممم میتونمممم اونی که میخوام بشم فقط باید شروع کنم،

  پاسخ
  • Avatar
   مریم گلی says:

   چیش مسخره بود؟ این مقاله منو برگردوند تا دوباره به رویاهام فکر کنم کمکم کرد بدونم کجا اشتباهر میکردم
   برناممو درست کردم اینهمه اقای رضایی واسه ما زحمت میکشن متاسفم همچین ادمایی پیدا میشن این کار عالی و زحمتی که واسه ما میکشید از اون بد میگن
   یه لحظه فکر کنید ایشون میتونستن مثل بقیه ی مشاورا تو دفترشون بشینن و فقط به فکر درامد باشن فقط به شاگردای خودشون کمک کنن
   هرکی مشکل داره نمیخواد بخونه لطفا بهونه نیاره 4 نفر مثل من که ایندشون واسش مهمه مطمعنن این مقاله ها و پادکستا واسش حکم ایندشو داره
   ممنونم اقای رضائی عزیزم

   پاسخ
 4. Avatar
  sohi says:

  سلام استاد جان عربیو بگو چیکار کنیم خیلی سخته من هیچی از قوائدش نمیفهمم چیکار کنم چی بخونم
  من حتی درست معنی رو هم نمیفهمم،یکم لغت دارم میخونم اما نگرانم که وقت زیادی ازم تلف کنه و اخر دستمو تو پوست گردو بذاره
  ممنون از شما و زحمتی که واسمون میکشید

  پاسخ
 5. Avatar
  Delaram says:

  سلام خسته نباشی بهترین استاد دنیا.
  واقعا ممنون بابت همه چیز .. بابت وقت و حوصله ای ک بدون هیچ چشم داشتی میزاری .. من با انجام کارهایی ک گفتی و کمک هایی ک کردی بشدت راضیم و درحد عالی دارم واسه کنکور درس میخونم ، از وقتی باهاتون آشنا شدم یکبار نشده ک دعاتون نکنم .. همیشه و همیشه نفر اول دعاهامی و سلامتی و خوشبختیت آرزومه.
  ایشالا همیشه موفق و سر بلند باشی بهترین .. خیلی دوستت دارم 🙂

  پاسخ
 6. Avatar
  عباس says:

  سلام و درود فراوان بر دانش اموزان عزیز و استاد بزرگوار
  بنده امروز با شما اشنا شدم و میخوام به امید خدا مسیر رو عوض کنم تو همین 4 ماه باقی مونده
  از استاد عزیز قلبا تشکر مکنم و از همین جا دستش رو می بوسم و خداوند براشون سلامتی و عاقبت بخیری رو مسلت میکنم
  دوستدار همه شما عباس

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز مشاوره کنکور مهندس رضائی نیا

در تمام زندگی بدلیل لطف بزرگی که خداوند منان به من داشته
بار مسئولیتی را روی دوش خود احساس میکردم و همواره در
پی این بودم که بتوانم روزی اگر فرصتی دست داد این دین را ادا کنم
و هرآنچه نوجوانان و جوانان سرزمینم لازم دارند برای موفقیت،از طول
تمام سالهایی که در امر مشاوره کنکور فعالیت داشتم صرف پیشرفتشان کنم
و بتوانم در شادی شما عزیزان سهیم باشم،سپاسگذار خداوندم
که این فرصت پس از مدت زیادی دست داد و قسمت بر این شد که
مرکزی تحت عنوان مشاوره کنکور ایجاد بشود و …
سرتان سلامت حالتان خوش زندگیتان پر برکت.

آرین رضائی نیا مشاور کنکور

پادکست های مشاوره ای و ویس کارگاه ها
مقالات برتر متناسب با بازه زمانی
بزودی برگذاری کارگاه های اموزشی